Na czym polega gra Gobblety

Gra Gobblety jest przeznaczona przede wszystkim dla osób najmłodszych, właśnie dlatego pudełko ma tak specyficzny design. W celu zdecydowanie lepszego eksponowania gry w marketach, pod tekturową część podklejona została przeźroczysta, plastikowa, gruba folia. W konsekwencji część zawartości pudełka, czyli gobblety są widoczne jeszcze przed otwarciem pudełka. Opakowanie jest ponadto nie tylko i wyłącznie lekkie, ale również niezwykle kolorowe. 

Co znajduje się w pudełku?

Warto również wiedzieć, że pudełko należy otworzyć bardzo nietypowo, gdyż bokiem należy wyciągnąć elegancką, plastikową wypraskę, która bez żadnego problemu zmieści wszystkie elementy danego zestawu. W skład zestawu wchodzi bowiem: dwanaście bardzo uśmiechniętych pionków, które nazywane są gobbletami, a także cztery beleczki potrzebne do zbudowania planszy, oczywiście wszystko jest z plastiku. W pudełko znalazło się także miejsce na niewielką instrukcję, w której zawarte są najważniejsze wskazówki dla graczy. Gobblety jest to bardzo dobrze przygotowana gra, która z pewnością przypadnie do gustu małym dzieciom, a także ich rodzicom. 

Na czym polega gra?

Gra bazuje mechanikę o klasyczną grę kółko i krzyżyk, w której zdecydowanie większą szansę na zwycięstwo ma osoba rozpoczynająca. W omawianej pozycji autor wprowadził jeszcze dodatkowe trzy rozmiary posiadanych pionków. Gracze przed rozpoczęciem partii muszą oczywiście wybrać kolor. Kolejnym krokiem będzie naprzemienne wykonywanie następujących czynności:

– umieszczenie nowego gobbleta na planszy – można go postawić nie tylko na pustym polu, ale również na innym mniejszym gobblecie przeciwnika lub swoim. 

– poruszanie swojego pionka, który już znajduje się na planszy zarówno na swoje pole, jak i pole mniejszego gobbleta. W przypadku, gdy dany gracz dotknie swojego gobbleta umieszczonego na planszy, musi go poruszyć. 

Zasady związane ze zwycięstwem są takie same jak w przypadku gry Kółko i krzyżyk. Wygrywa osoba, która jako pierwsza postawi trzy pionki w linii poziomo lub pionowo. 

W grze występuje mnóstwo interakcji, nie tylko można „zjadać” gobblety przeciwnika, ale również jego gobblety będą „zjadały” nasze. gra ponadto niesie bardzo dużo walorów edukacyjnych, nie tylko uczy planowania, ale również premiuje spostrzegawczość czy ćwiczenie pamięci. 

Wady i zalety gry

Do rozgrywki w kółko i krzyżyk wystarczy co prawda zaledwie jedna kartka oraz przedmiot do pisania, rekomendowane jest jednak sięgnięcie po Gobblety. gra jest wstanie przede wszystkim zaspokoić dziecięcą potrzebę obcowania z ładnymi przedmiotami. Młodzi gracze będą w ten sposób zdecydowanie bardziej chętni na poznawanie nowych reguł i zasad. Już zaledwie po krótkiej demonstracyjnej rozgrywce dziecko będzie wstanie grać z dorosłym jak równy z równym. Do największych zalet gry należy zaliczyć solidne elementy gry, krótki czas rozgrywki oraz proste zasady. Z kolei wśród minusów trzeba wymienić mało odkrywczą mechanikę, przeznaczenia dla małych dzieci oraz małą grywalność.